Kvalifikace

Image link

Plavčík

Cílem kurzu je připravit účastníky k vykonání autorizované zkoušky a získání kvalifikace Plavčík dle Národní soustavy kvalifikací. Plavčík je oprávněn vykonávat dozor nad provozem bazénů, koupališť a aquaparků, zajišťovat prevenci, bezpečnost a ochranu zdraví klientů zařízení. V případě potřeby je připraven vykonat záchranný zásah ve vodě a poskytnout neodkladnou předlékařskou první pomoc.

Kvalifikace je standardně určena pro samostatnou činnost u bazénu do hloubky 1,6m. Ve specifických provozech je kvalifikace doplněna kurzem o záchranu z větší hloubky (například pro atrakce Spacebowl).

PRO KOHO JE URČEN

Kurz je koncipován jako přípravný, pro uchazeče o autorizovanou zkoušku Plavčík, ale je určen také pro další zájemce o problematiku vodní záchrany v bazénu, tedy například instruktory a učitele plavání, instruktory potápění apod.

Podmínky pro zájemce o autorizovanou zkoušku jsou minimální věk 18 let a dobrý zdravotní stav. Uchazeč musí zvládat na dobré úrovni plavecký způsob prsa a dostatečně pak plavecký způsob kraul. Současně musí zvládat orientaci a plavání pod vodou.

ROZSAH KURZU

Jedná se o kurz v rozsahu nejméně 24 hodin. Výuka probíhá blokovou formou obvykle ve třech po sobě následujících dnech, kterým předchází vstupní lekce s plaveckými testy. Prezenční výuka je doplněna o samostudium a předpokládá se individuální plavecký trénink i fyzická příprava frekventantů před kurzem či samotnými zkouškami.

Obsahem kurzu je výuka první pomoci podle aktuálních doporučení s důrazem na praktické osvojení dovedností a modelové situace i kasuistiky. Výuka základních a rozšířených technik vodní záchrany, potápění a plavání pod vodou. Přibližně polovina výuky je realizována přímo v bazénu, kde probíhá nácvik záchranných technik s modelovými situacemi v reálném prostředí. Obsah kurzu koresponduje s požadavky kvalifikačního standardu Plavčík dle NSK. Mezi hlavní témata patří:

  • přivolání pomoci, součinnost se ZZS a organizace záchranných činností
  • BLS – postupy KPR dospělého i dětí dle platných doporučení – Guidelines
  • obsluha AED a dalších základních pomůcek pro resuscitaci
  • krvácení, vybrané úrazy a poranění páteře
  • poskytování předlékařské první pomoci při vybraných stavech ohrožujících život nebo zdraví osob
  • záchrana tonoucího v prostředí mělkého i hlubokého bazénu s využitím pomůcek
  • techniky stabilizace tonoucího s poraněnou páteří, včetně použití páteřní desky
  • problematika nádechového potápění se základní potápěčskou výstrojí
  • problematika barotraumat při plaveckých činnostech a nádechovém potápění
  • legislativa a povinnosti týkající se provozu bazénů – Návštěvní řád, Provozní řád, Plán pro normální provoz a plán pro nebezpečí (traumaplán)
  • dohled nad provozem, zajišťování prevence, bezpečnosti a ochrany zdraví klientů umělých a přírodních bazénů, koupališť a aquaparků v souladu s ČSN EN 15288

 

ZAKONČENÍ AUTORIZOVANOU ZKOUŠKOU

Po absolvování kurzu (nebo individuální přípravě) je možné vykonat autorizovanou zkoušku dle hodnotícího standardu NSK v souladu s platnými právními předpisy. Zkouška se skládá ze dvou částí, praktické a teoretické i písemných testů. Úspěšným absolvováním zkoušky získá uchazeč profesní kvalifikaci Plavčík.

Platnost kvalifikace není časově omezena, ale je doporučeno každoroční prokazatelné periodické doškolení a přezkoušení každé 2 roky.

DOPLŇKOVÉ INFORMACE

Kvalifikace Plavčík neopravňuje k získání Živnosti vázané Vodní záchranářská činnost. Opravňuje k výkonu komerční činnosti v podmínkách bazénů, koupališť a aquaparků pod vedením oprávněné osoby či na pokyn zaměstnavatele – provozovatele.

Národní soustava kvalifikace – Plavčík

Plavčík/plavčice – Národní soustava kvalifikací (narodnikvalifikace.cz)

Národní soustava povolání – Plavčík

Plavčík| NSP.CZ

 

Mistr plavčí

 

Cílem kurzu je připravit účastníky k vykonání autorizované zkoušky a získání kvalifikace Mistr plavčí dle Národní soustavy kvalifikací. Mistr plavčí je určen i jako vedoucí pracovník na bazénech, koupalištích a aquaparcích s větším počtem plavčíků. Zajišťuje pak zejména řízení a kontrolu vykonávání dozoru nad provozem i řízení a zajištění prevence, bezpečnosti a ochrany zdraví klientů zařízení. V případě potřeby řídí záchrannou akci, provádí záchranu tonoucích a poskytování neodkladné předlékařské první pomoci.

Kvalifikace je standardně určena pro samostatnou činnost u bazénu do hloubky 4m. Ve specifických provozech je pak kvalifikace doplněna kurzem o záchranu z větší hloubky (hlubší bazény, potápěčská jáma apod.).

PRO KOHO JE URČEN

Kurz je koncipován jako příprava uchazečů o autorizovanou zkoušku Mistr plavčí. Podmínkami pro zájemce o autorizovanou zkoušku jsou minimální věk 18 let a dobrý zdravotní stav. Uchazeč musí zvládat na dobré úrovni plavecký způsob prsa i kraul. Současně musí zvládat orientaci a plavání pod vodou, základy nádechového potápění a záchrany z hloubky 4m na konci kurzu.

Doporučujeme k nástupu předchozí praxi na pozici plavčíka minimálně 1 rok.

 

ROZSAH KURZU

Jedná se o přípravný kurz v celkovém rozsahu nejméně 30 hodin, včetně seznámení s potápěčskými nehodami a záchranou přístrojového potápěče. Výuka probíhá blokovou formou obvykle ve třech po sobě následujících dnech, kterým předchází vstupní lekce s plaveckými testy a potápěním.

Prezenční výuka je doplněna o samostudium včetně samostatné přípravy a zpracování seminární práce k zajištění organizace a bezpečnosti provozu.  Předpokládá se individuální plavecký trénink i fyzická příprava frekventantů před kurzem či samotnými zkouškami.

Obsahem kurzu je výuka první pomoci podle aktuálních doporučení s důrazem na praktické osvojení dovedností a modelové situace i kasuistiky. Výuka základních a rozšířených technik vodní záchrany, potápění, plavání pod vodou a záchrana potápěče z hloubky.  Přibližně polovina výuky je realizována přímo v bazénu, kde probíhá nácvik záchranných technik s modelovými situacemi v reálném prostředí. Obsah kurzu koresponduje s požadavky kvalifikačního standardu Mistr plavčí dle NSK.

Mezi hlavní témata patří:

  • přivolání pomoci, součinnost se ZZS
  • řízení a organizace záchranných činností v týmu zachránců z pozice vedoucího směny – Mistra plavčího
  • BLS – postupy KPR dospělého i dětí dle platných doporučení – Guidelines
  • obsluha AED a dalších základních pomůcek pro resuscitaci
  • krvácení, vybrané úrazy a poranění páteře
  • poskytování předlékařské první pomoci při vybraných stavech ohrožujících život nebo zdraví osob
  • záchrana tonoucího v prostředí mělkého i hlubokého bazénu s využitím pomůcek
  • potápění se základní potápěčskou výstrojí a mimořádné stavy při potápění s přístrojem
  • záchrana přístrojového potápěče v prostředí hlubokého bazénu
  • techniky stabilizace tonoucího s poraněnou páteří, včetně použití páteřní desky – řízení záchrany
  • problematika nádechového potápění se základní potápěčskou výstrojí
  • problematika barotraumat při plaveckých činnostech a nádechovém potápění
  • legislativa a povinnosti týkající se provozu bazénů – Návštěvní řád, Provozní řád, Plán pro normální provoz a plán pro nebezpečí (traumaplán)
  • dohled nad provozem, zajišťování prevence, bezpečnosti a ochrany zdraví klientů umělých a přírodních bazénů, koupališť a aquaparků v souladu s ČSN EN 15288
  • řízení a kontrola prevence, bezpečnosti a ochrany zdraví klientů zařízení v kooperaci s vedením provozovatele
  • příprava a doškolení nižších kvalifikací a týmové souhry
ZAKONČENÍ AUTORIZOVANOU ZKOUŠKOU

Po absolvování kurzu (nebo individuální přípravě) je možné vykonat autorizovanou zkoušku dle hodnotícího standardu NSK v souladu s platnými právními předpisy. Zkouška se skládá ze dvou částí, praktické a teoretické i písemných testů. Úspěšným absolvováním zkoušky získá uchazeč profesní kvalifikaci Mistr plavčí.

Platnost kvalifikace není časově omezena, ale je doporučeno každoroční periodické doškolení a přezkoušení každé 2 roky.

 

DOPLŇKOVÉ INFORMACE

Kvalifikace Mistr plavčí opravňuje k získání Živnosti vázané – Vodní záchranářská činnost, tedy i k výkonu odpovědné osoby nebo komerčním činnostem v podmínkách bazénů, koupališť a aquaparků.

Národní soustava kvalifikací – Mistr plavčí

Mistr/mistrová plavčí – Národní soustava kvalifikací (narodnikvalifikace.cz)

Národní soustava povolání – Mistr plavčí

Mistr plavčí| NSP.CZ

Záchranář na volné vodě

 

Cílem kurzu je připravit účastníky k vykonání autorizované zkoušky a získání kvalifikace Záchranář na volné vodě(Záchranář/záchranářka na volné vodě – Národní soustava kvalifikací (narodnikvalifikace.cz)) dle Národní soustavy kvalifikací. Vodní záchranář vykonává dozor nad uživateli vodních ploch a toků, zajišťuje prevenci, bezpečnost a ochranu zdraví i majetku. Je připraven na záchranu tonoucích a poskytování předlékařské první pomoci i ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému.

Je oprávněn vést záchranné činnosti a zajišťovat sportovní i komerční akce na vodní hladině v souladu s živnostenským zákonem a dalšími předpisy.

PRO KOHO JE URČEN

Kurz je koncipován jako příprava uchazečů k autorizované zkoušce Záchranář na volné voděobvykle navazující na základní kurzy Hladinová služba a Divoká voda. Podmínkami pro přijetí do kurzu jsou minimální věk 18 let, dobrý zdravotní stav i psychická odolnost a držení Průkazu vůdce malého plavidla. Od uchazeče se očekává výborná plavecká zdatnost, dovednosti v oblasti nádechového i přístrojového potápění a zkušenosti s ovládáním všech typů plavidel, tedy včetně plavidel s motorovým pohonem. Doporučená je předchozí kvalifikace Plavčík nebo Mistr plavčí.

Před samotným zahájením autorizované zkoušky se uchazeč prokáže průkazem vůdce malého plavidla kategorie M (bez omezení výkonu) vydaného Státní plavební správou.

ROZSAH KURZU

Kurz je sestaven ze dvou modulů – záchrana z vodní plochy (Hladinová služba) a záchrana z vodního toku (Divoká voda). Oba moduly jsou realizovány samostatně v příslušném prostředí a probíhají blokovou formou nejméně ve třech po sobě následujících dnech. Prezenční výuka je doplněna o samostudium a předpokládá se také individuální trénink a fyzická příprava frekventantů.

Ověření znalostí a dovedností v rozsahu kvalifikace Plavčík / Mistr plavčí aplikované pro volnou vodu. Výuka technik sebezáchrany a záchrany z vodní hladiny i vodního toku a výuka první pomoci dle aktuálních doporučení s důrazem na praktické osvojení dovedností pro podmínky vodní záchrany. Obsah kurzu koresponduje s požadavky kvalifikačního standardu Záchranář / Záchranářka na volné vodě  dle NSK. Mezi tématy jsou například:

  • poskytování předlékařské první pomoci – rozšířená první pomoc s využitím pomůcek
  • obsluha AED a základní diagnostika – vyšetření pacienta
  • záchranné práce při potápěčských nehodách u nádechového a přístrojového potápění
  • záchrana tonoucího osobním zásahem
  • záchrana tonoucího s využitím SUP a plavidla s motorovým pohonem
  • techniky sebezáchrany na klidné i tekoucí vodě
  • techniky stabilizace tonoucího s poraněnou páteří i s využitím pomůcek pro fixaci páteře
  • komunikace a součinnost se složkami IZS, technická pomoc a záchrana plavidel
  • organizace záchranné činnosti při vyhledávání tonoucího, utonulé osoby či předmětů pod vodní hladinou
  • využití lanových technik při záchraně osob a plavidel
ZAKONČENÍ KURZU AUTORIZOVANOU ZKOUŠKOU

Po absolvování kurzu je možné vykonat autorizovanou zkoušku dle hodnotícího standardu NSK v souladu s platnými právními předpisy. Zkouška probíhá na vodní ploše a vodním toku. Ověřování znalostí probíhá především formou modelových situací. Teoretické znalosti jsou ověřeny písemnou formou. Součástí zkoušky jsou i dílčí dovednosti v rozsahu kvalifikace Plavčík.

Samotná autorizovaná zkouška je obvykle v rozsahu  1 1/2 dne (HS) + 1 1/2 (DV) dne – dle počtu účastníků zkoušky.

Držitel Osvědčení o autorizaci je oprávněn k získání Živnostenského oprávnění pro živnost vázanou – Vodní záchranářská služba, opravňující k záchranným činnostem, asistencím či zajištění akcí na volné hladině a vodních tocích, včetně komerčních aktivit. Současně je schopen zajišťovat prevenci a dozor na bazénech a koupalištích, včetně těch přírodních ( biotopy, jezera atd.).

Národní kvalifikace – Záchranář/záchranářka na volné vodě (kód: 74-009-M)

Záchranář/záchranářka na volné vodě – Národní soustava kvalifikací (narodnikvalifikace.cz)

Národní soustava povolání – Záchranář na volné vodě

Záchranář na volné vodě| NSP.CZ

Vedení motorových plavidel i plachetnic

 

Příprava k samostatnému vedení plavidla, příprava ke zkouškám Vůdců motorových a rekreačních plavidel u Státní plavební správy – Plavebního úřadu a ověření praktických dovedností pro přihlášení ke zkoušce (OPD).Osnova ověření praktických dovedností

Nabízíme přípravu k vedení plavidel M, M20 / S, S20 (M bez omezení výkonu) u nás i na moři.

PRO KOHO JE URČEN

Kurz je určen pro zájemce o kvalitní přípravu pro vedení plavidel na našich vodách či na moři. V kooperaci pak zajišťujeme námořní plavby nebo i plavby po kanálech v Holandsku, Německu či Francii.

Se zkušenými trenéry se můžete zdokonalit i na sportovních plachetnicích nebo námořních jachtách, a to i jako účastníci regaty.

Podmínkou účasti je dobrý zdravotní stav, minimálně 16 let věku – pro získání oprávnění, pojištění pro danou činnost.

ROZSAH KURZU

Program nabízíme dle požadavku pro organizované skupiny minimálně od 4 osob pro přípravu k získání oprávnění či OPD, pro přípravnou, zdokonalovací plavbu či trénink pak i individuální programy.  Obvykle se jedná o dvoudenní akci pro jednotlivé plavidlo, kdy převažuje praktický nácvik ale i teoretická příprava pro zkoušky.

Obsahem programu je komplexní seznámení s problematikou vedení motorových plavidel či plachetnic, případně i vodních skútrů.

Dle požadavku příprava zahrnuje mimo nouzové postupy i základní techniky záchrany s plavidlem, kurz hašení nebo záchranu a přežití na moři. Po zakončení bude absolventovy udělen certifikát OPD.

Záchranářské minimum – First aid provider

 

Kurz Záchranářské minimum připraví účastníky poskytovat první pomoci při život ohrožujících stavech. Důraz je kladen na praktický nácvik a rutinní zvládnutí standardních život ohrožujících stavů.

PRO KOHO JE URČEN

Kurz Záchranářské minimum je doporučen všem, kteří chtějí umět poskytnout první pomoc. Je určen například pro pracovníky předurčené jako firemní first-responder / first aid provider , především pak v místech s dispozicí AED, učitele nebo vychovatele ve školách, pracovníky ochrany v obchodních centrech, na sportovištích či úřadech.

 

ROZSAH KURZU

Jedná se o kurz v rozsahu 12 hodin, který je obvykle realizován formou blokové výuky s modelovými situacemi ve dvou po sobě následujících dnech.

Obsahem kurzu je výuka první pomoci podle aktuálních doporučení s důrazem na praktické osvojení dovedností. Témata kurzu kopírují normy základů první pomoci podle Evropského červeného kříže a červeného půlměsíce.

  • základy PP, přivolání pomoci, součinnost se ZZS
  • BLS včetně použití AED – postupy dle platných doporučení
  • krvácení, vybrané úrazy a poranění páteře
  • vybrané závažné stavy – infarkt, cévní mozková příhoda…

Základy přístrojové a nádechového potápění Open Water Diver

 

Příprava a organizace kurzů přístrojového či nádechového potápění v kooperaci se špičkovými instruktory.

Nabízíme základní kurzy i pobytové akce u nás i v zahraničí.

Potápěčský kurz OWD je základním kurzem přístrojového potápění. Naučíte se základní dovednosti a dozvíte se potřebnou teorii k potápění. Na konci OWD kurzu získáte mezinárodní certifikaci SSI, která vás opravňuje k samostatnému potápění do hloubky 18 metrů.

 

PRO KOHO JE URČEN

Kurz je určen pro všechny zájemce o potápění, ať už pro ty, kteří začínají, nebo pro ty, kteří se potřebují zdokonalit před dovolenou. Nádechové potápění ale i šnorchlování je pak určeno těm, kteří odložili těžkou výstroj a hledají volnost pohybu pod vodou.

Podmínkou účasti je dobrý zdravotní stav, minimálně 15 let věku, pojištění pro danou činnost a členství v rámci B.O.K. – Balic Outdoor Klub, který združuje partner BALIC, s.r.o.

ROZSAH KURZU

Program je obvykle připraven jako kurz nebo seznamovací kurz, kdy začínáme bazénovou přípravou s možností využití potápěčské jámy v Praze nebo Liberci. Nabízíme možnost zapůjčení vybavení či poradenství našich instruktorů pro nákup za zvýhodněné ceny.

Obsahem programu je komplexní seznámení s problematikou přístrojového či nádechového potápění.

Akce je zakončena platnou certifikací OWD 

Image link

Základy první pomoci

 

Základní kurz první pomoci připraví účastníky poskytovat první pomoci při život ohrožujících stavech. Skládá se z několika modulů, které je možné realizovat samostatně, ale také různě kombinovat:

  • Základní neodkladná resuscitace (BLS – basic life support) – účastníci se naučí rozpoznat náhlou zástavu oběhu a jsou vyškoleni v provánění kvalitní kardiopulmonální resuscitace.
  • Bezpečné ovládání AED (automatizovaný externí defibrilátor) – frekventanti jsou detailně seznámeni s přístrojem AED a jeho bezpečnou obsluhou.
  • Závažné stavy – účastníci se dozví o některých závažných až život ohrožujících stavech a naučí se základní postupy první pomoci před příjezdem profesionálních zachránců.
PRO KOHO JE URČEN

Základní kurzy první pomoci jsou určeny všem zájemcům o tuto problematiku, kteří se chtějí naučit pomoci v akutním ohrožení zdraví. Kurz je vhodný také pro různé pracovní kolektivy, kdy je možné jej přizpůsobit na míru, konkrétní problematice (např. autoškoly, stavba, rizikové provozy, atd.).

ROZSAH KURZU

Rozsah kurzu záleží na zvolených modulech, obvykle je realizován v rozsahu 3-8 hodin v rámci jednoho dne.

Obsahem je výuka první pomoci podle aktuálních doporučení s důrazem na praktický nácvik kardiopulmonální resuscitace.

Záchranářské minimum – First aid provider

 

Kurz Záchranářské minimum připraví účastníky poskytovat první pomoci při život ohrožujících stavech. Důraz je kladen na praktický nácvik a rutinní zvládnutí standardních život ohrožujících stavů.

 

PRO KOHO JE URČEN

Kurz Záchranářské minimum je doporučen všem, kteří chtějí umět poskytnout první pomoc. Je určen například pro pracovníky předurčené jako firemní first-responder / first aid provider , především pak v místech s dispozicí AED, učitele nebo vychovatele ve školách, pracovníky ochrany v obchodních centrech, na sportovištích či úřadech.

 

ROZSAH KURZU

Jedná se o kurz v rozsahu 12 hodin, který je obvykle realizován formou blokové výuky s modelovými situacemi ve dvou po sobě následujících dnech.

Obsahem kurzu je výuka první pomoci podle aktuálních doporučení s důrazem na praktické osvojení dovedností. Témata kurzu kopírují normy základů první pomoci podle Evropského červeného kříže a červeného půlměsíce.

  • základy PP, přivolání pomoci, součinnost se ZZS
  • BLS včetně použití AED – postupy dle platných doporučení
  • krvácení, vybrané úrazy a poranění páteře
  • vybrané závažné stavy – infarkt, cévní mozková příhoda…

Zdravotník zotavovacích akcí (ZZA)

 

Akreditovaný (rekvalifikační) kurz MŠMT v rozsahu 41 hodin.

Kurz je akreditován MŠMT dle nových podmínek (od roku 2020) pod č.j. MSMT-12503/2023-4 – Zdravotník zotavovacích akcí

Kurz je veden profesionálními záchranáři/zdravotníky záchranné služby.

OBSAH KURZU:

Teoretická a praktická znalost první pomoci, základních hygienických, epidemiologických a legislativních pravidel. Součástí je i praktický nácvik záchrany tonoucího v bazénu s instruktory. Kurz se skládá z 22 hodin teorie a 19 hodin praktického výcviku. Základy stavby a funkce lidského těla, první pomoc teorie a praxe, základy zdravotnické dokumentace, zásady bezpečnosti a pomoc tonoucímu, práva a povinnosti zdravotníků zotavovacích akcí, hygiena a epidemiologie, poučení o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, péče o nemocné teorie a praxe.

Při výuce kombinujeme zážitkovou formu praktického výcviku s nezbytným teoretickým základem.

Školení seznamuje účastníky se základními povinnostmi zdravotníků zotavovacích akcí pro děti a mládež podle Zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví.

PRO KOHO JE KURZ URČEN:

Je určen především těm, kteří chtějí vykonávat funkci zdravotníka na nejrůznějších akcích, např. táborech, školách v přírodě, výukových nebo výcvikových kurzech (vedoucí táborů, pedagogové škol v přírodě, lektoři nejrůznějších kroužků, sportovní trenéři mládeže apod.)

Obsah výuky a kompetence absolventa jsou v souladu § 8 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů a navazující vyhlášky č. 422/2013 Sb., kterou se mění vyhláška MZ č. 106/2001 Sb., o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti, ve znění pozdějších předpisů.

Absolventi jsou oprávněni vykonávat funkce zdravotníků:

  • Na pobytových zotavovacích akcích pořádaných státními i nestátními subjekty (např. akce pro děti a mládež – letní tábory, zimní lyžařské kurzy )
  • Na školách v přírodě
  • Při pořádání hromadných kulturních, společenských a sportovních akcích

Akreditovaný kurz je ukončen závěrečnou zkouškou – písemným testem a praktickou zkouškou.

Po úspěšném ukončení vzdělávacího programu rekvalifikačního kurzu, podle vyhl.MŠMT č.176/2009 Sb., kterou se stanoví náležitosti žádosti o akreditaci vzdělávacího programu, organizace vzdělávání v rekvalifikačním zařízení a způsob jeho ukončení je účastníkovi uděleno Osvědčení o rekvalifikaci vzdělávacího programu Zdravotník zotavovacích akcí.

Platnost tohoto osvědčení je NEOMEZENA!

(doporučujeme absolventům cca po 3-5 letech absolvovat obnovovací kurz, vzhledem k vývoji a změnám v poskytování první pomoci a léčebných postupech)

PROFIL ABSOLVENTA:

Absolvent kurzu je vybaven potřebnými znalostmi a dovednostmi pro výkon zdravotnického dozoru na zotavovacích akcích dle vyhlášky č. 422/2013 Sb. Ovládá a poskytuje první pomoc a uplatní se zejména jako zdravotník zotavovacích akcí na táborech, školách v přírodě, lyžařských kurzech a jiných podobných akcí pro děti a mládež. Dále může působit jako zdravotní dozor na sportovních, kulturních a společenských akcích. Absolvent se orientuje v akutních stavech a vybraných onemocnění, v základech hygieny a epidemiologie. Vede a archivuje náležitou dokumentaci. Znalosti využívá ke kontrole hygienických podmínek a epidemiologických opatření, předepsaných odpovídající vyhláškou. Dodržuje práva a povinnosti zdravotníků zotavovacích akcí.

Základy první pomoci

 

Základní kurz první pomoci připraví účastníky poskytovat první pomoci při život ohrožujících stavech. Skládá se z několika modulů, které je možné realizovat samostatně, ale také různě kombinovat:

  • Základní neodkladná resuscitace (BLS – basic life support) – účastníci se naučí rozpoznat náhlou zástavu oběhu a jsou vyškoleni v provánění kvalitní kardiopulmonální resuscitace.
  • Bezpečné ovládání AED (automatizovaný externí defibrilátor) – frekventanti jsou detailně seznámeni s přístrojem AED a jeho bezpečnou obsluhou.
  • Závažné stavy – účastníci se dozví o některých závažných až život ohrožujících stavech a naučí se základní postupy první pomoci před příjezdem profesionálních zachránců.
PRO KOHO JE URČEN

Základní kurzy první pomoci jsou určeny všem zájemcům o tuto problematiku, kteří se chtějí naučit pomoci v akutním ohrožení zdraví. Kurz je vhodný také pro různé pracovní kolektivy, kdy je možné jej přizpůsobit na míru, konkrétní problematice (např. autoškoly, stavba, rizikové provozy, atd.).

ROZSAH KURZU

Rozsah kurzu záleží na zvolených modulech, obvykle je realizován v rozsahu 3-8 hodin v rámci jednoho dne.

Obsahem je výuka první pomoci podle aktuálních doporučení s důrazem na praktický nácvik kardiopulmonální resuscitace.

Záchranářské minimum – First aid provider

 

Kurz Záchranářské minimum připraví účastníky poskytovat první pomoci při život ohrožujících stavech. Důraz je kladen na praktický nácvik a rutinní zvládnutí standardních život ohrožujících stavů.

 

PRO KOHO JE URČEN

Kurz Záchranářské minimum je doporučen všem, kteří chtějí umět poskytnout první pomoc. Je určen například pro pracovníky předurčené jako firemní first-responder / first aid provider , především pak v místech s dispozicí AED, učitele nebo vychovatele ve školách, pracovníky ochrany v obchodních centrech, na sportovištích či úřadech.

 

ROZSAH KURZU

Jedná se o kurz v rozsahu 12 hodin, který je obvykle realizován formou blokové výuky s modelovými situacemi ve dvou po sobě následujících dnech.

Obsahem kurzu je výuka první pomoci podle aktuálních doporučení s důrazem na praktické osvojení dovedností. Témata kurzu kopírují normy základů první pomoci podle Evropského červeného kříže a červeného půlměsíce.

  • základy PP, přivolání pomoci, součinnost se ZZS
  • BLS včetně použití AED – postupy dle platných doporučení
  • krvácení, vybrané úrazy a poranění páteře
  • vybrané závažné stavy – infarkt, cévní mozková příhoda…

Zdravotník zotavovacích akcí (ZZA)

 

Akreditovaný (rekvalifikační) kurz MŠMT v rozsahu 41 hodin.

Kurz je akreditován MŠMT dle nových podmínek (od roku 2020) pod č.j. MSMT-12503/2023-4 – Zdravotník zotavovacích akcí

Kurz je veden profesionálními záchranáři/zdravotníky záchranné služby.

OBSAH KURZU:

Teoretická a praktická znalost první pomoci, základních hygienických, epidemiologických a legislativních pravidel. Součástí je i praktický nácvik záchrany tonoucího v bazénu s instruktory. Kurz se skládá z 22 hodin teorie a 19 hodin praktického výcviku. Základy stavby a funkce lidského těla, první pomoc teorie a praxe, základy zdravotnické dokumentace, zásady bezpečnosti a pomoc tonoucímu, práva a povinnosti zdravotníků zotavovacích akcí, hygiena a epidemiologie, poučení o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, péče o nemocné teorie a praxe.

Při výuce kombinujeme zážitkovou formu praktického výcviku s nezbytným teoretickým základem.

Školení seznamuje účastníky se základními povinnostmi zdravotníků zotavovacích akcí pro děti a mládež podle Zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví.

PRO KOHO JE KURZ URČEN:

Je určen především těm, kteří chtějí vykonávat funkci zdravotníka na nejrůznějších akcích, např. táborech, školách v přírodě, výukových nebo výcvikových kurzech (vedoucí táborů, pedagogové škol v přírodě, lektoři nejrůznějších kroužků, sportovní trenéři mládeže apod.)

Obsah výuky a kompetence absolventa jsou v souladu § 8 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů a navazující vyhlášky č. 422/2013 Sb., kterou se mění vyhláška MZ č. 106/2001 Sb., o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti, ve znění pozdějších předpisů.

Absolventi jsou oprávněni vykonávat funkce zdravotníků:

  • Na pobytových zotavovacích akcích pořádaných státními i nestátními subjekty (např. akce pro děti a mládež – letní tábory, zimní lyžařské kurzy )
  • Na školách v přírodě
  • Při pořádání hromadných kulturních, společenských a sportovních akcích

Akreditovaný kurz je ukončen závěrečnou zkouškou – písemným testem a praktickou zkouškou.

Po úspěšném ukončení vzdělávacího programu rekvalifikačního kurzu, podle vyhl.MŠMT č.176/2009 Sb., kterou se stanoví náležitosti žádosti o akreditaci vzdělávacího programu, organizace vzdělávání v rekvalifikačním zařízení a způsob jeho ukončení je účastníkovi uděleno Osvědčení o rekvalifikaci vzdělávacího programu Zdravotník zotavovacích akcí.

Platnost tohoto osvědčení je NEOMEZENA!

(doporučujeme absolventům cca po 3-5 letech absolvovat obnovovací kurz, vzhledem k vývoji a změnám v poskytování první pomoci a léčebných postupech)

PROFIL ABSOLVENTA:

Absolvent kurzu je vybaven potřebnými znalostmi a dovednostmi pro výkon zdravotnického dozoru na zotavovacích akcích dle vyhlášky č. 422/2013 Sb. Ovládá a poskytuje první pomoc a uplatní se zejména jako zdravotník zotavovacích akcí na táborech, školách v přírodě, lyžařských kurzech a jiných podobných akcí pro děti a mládež. Dále může působit jako zdravotní dozor na sportovních, kulturních a společenských akcích. Absolvent se orientuje v akutních stavech a vybraných onemocnění, v základech hygieny a epidemiologie. Vede a archivuje náležitou dokumentaci. Znalosti využívá ke kontrole hygienických podmínek a epidemiologických opatření, předepsaných odpovídající vyhláškou. Dodržuje práva a povinnosti zdravotníků zotavovacích akcí.

Image link

KDO JE PŘIPRAVEN, NENÍ PŘEKVAPEN!

Staň se aktivním členem AIVZ
a využívej výhod členství.

Řídíme se dle normy ČSN EN 15288-2 A TNV 94 0920-1